Dziedzina, która wiąże się z psychologią, stanowiąc jedną z najważniejszych nauk społecznych w ogóle. Okazuje się ona także wiodącą dyscypliną z zakresu dziedzin humanistycznych. Na czym polega i jak się zrodziła?
Socjologia jest to dziedzina, która opiera się na badaniu i obserwowaniu a także ocenianiu rozmaitych zmian wewnętrznych, jakie zachodzą w społeczeństwie. Jest to szereg różnorakich przeobrażeń i przekształceń wynikających z rozmaitych sposobów funkcjonowania jednostki, czy też społeczeństwa i całych grup społecznych. Specjaliści, którzy zajmują się tą dziedziną, czyli socjologowie, to osoby wykształcone w ramach studiów minimum trzyletnich, a najczęściej pięcioletnich, jednolitych lub realizowanych w systemie trzy lata licencjatu i dwa lata uzupełniających studiów magisterskich. Socjologia jest nauką, która opiera się na badaniu struktur, a także procesów międzyludzkich.
W ten sposób powstała dziedzina wiedzy mająca na celu zwłaszcza badanie międzyludzkich relacji, tego co łączy jednostki między sobą nawzajem oraz co je dzieli. Pod lupę w socjologii brane są na przykład takie grupy społeczne jak rodzina, zrzeszenia, stowarzyszenia oraz wspólnoty.
Socjologia stanowi religię, która dawno temu występowała już w społeczeństwie, a nawet mowa o tym, że była to dziedzina pojawiająca się w cywilizacji starożytnej. Socjologiem można bowiem określić każdego filozofa dawnych czasów, w tym Platona, Augusta Comte, Giambattista Vico czy Arystotelesa. Sporo w zakresie rozwoju socjologii pojawiło się także w wieku dziewiętnastym.