Psychologia

Psychologia

Psychologia

Psychologia

Termin psychologia pochodzący z języka starogreckiego odnosi się do pojęcia psyche czyli dusza oraz wiąże się z określeniem logos czyli słowo, ale też rozumowanie oraz myśl. Jest to specjalistyczna nauka, dyscyplina, która ma na celu badanie mechanizmów oraz zasad, jakie wpływają na osobowość i psychikę ludzką a także co za tym idzie na takie a nie inne zachowania człowieka.orientana Musimy wiedzieć, że jednym z podstawowych zagadnień, jakie badane są przez psychologów okazuje się interakcja międzyludzka, to w jaki sposób działamy samodzielnie, jakie są nasze ludzkie myśli, jak funkcjonujemy w grupie oraz jakie s zjawiska psychiczne, które na nas i nasze relacje z innymi jednostkami niewątpliwie wpływają. Oczywiście psychologię da się podzielić w charakterystyczny sposób na dziedzinę typowo teoretyczną czyli akademicką i naukową, jak także na dyscyplinę praktyczną.

W tym pierwszym przypadku mowa o zajmowaniu się przez naukowców – psychologów takimi zagadnieniami, jak emocje, procesy motywacji do działania, dane formy działań, sposób odbierania ludzi oraz psychiczne aspekty wiążące się bezpośrednio z nawiązywaniem kontaktów i relacji, procesy poznawcze takie jak pamięć, psychologia poznawcza, wyobrażenia, myślenia, psycholingwistyka, mowa i jej połączenie z danymi formami procesów psychicznych.

Do tego dochodzi także psychologia rozwoju człowieka oraz związek pracy centralnego układu nerwowego a więc neuropsychologia z procesami psychicznymi. Jeszcze co innego to psychologia społeczna oraz mediacje i negocjacje, jakie z niej wynikają. Warto także wspomnieć o aspekcie połączenia psychologii z religią, kulturą ale także twórczością naukową. Do tego dochodzi patopsychologia czyli zaburzenia osobowości. Jeżeli mowa o psychologii w znaczeniu praktycznym, to jest to tak zwana psychologia stosowana, jaka zajmuje się psychopatologią a więc zaburzeniami w obrębie procesów psychologicznych zachodzących w naszej psychice. Kolejny aspekt to rehabilitacja ludzi mających wyraźne uszkodzenia w centralnym układzie nerwowym, a zatem neuropsychologia. Jeżeli chodzi natomiast o inne poddziały wyszczególniane w zakresie nauki jaką jest psychologia stosowana to warte wyszczególnienia są psychologia zdrowia, psychologia sądowa, psychologia wychowawcza, psychologia ekonomiczna oraz psychologia pracy i promocji zdrowia.


- autor artykułu