Na rynku edukacyjnym nie brak z pewnością szerokiego wachlarzu różnorodnych rodzajów testów, szkoleń i kursów przeprowadzanych na różnorodne sposoby i w rozmaitych wymiarach, które opierają się na nawiązaniu do szeroko rozumianej psychologii. Niemniej jednak, nie da się w Polsce być psychologiem z zawodu, a na pewno takim z prawdziwego zdarzenia, kiedy nie skończymy określonych studiów w tej dziedzinie. Innego wyjścia niestety nie ma. W zasadzie zawód psychologa, chociaż wiąże się bardziej ze sfera nauk humanistycznych aniżeli biologiczno-chemicznych, łączy się przede wszystkim z zawodem lekarza. Mowa tu jednakże o byciu tak zwanym lekarzu dusz.
Psychologiem może zostać tylko człowiek po studiach, który w dodatku nie tylko skończy studia z dyplomem, ale również zyska stosowne uprawnienia pozwalające mu na wykonywanie tejże profesji, w której się kształcił.
Konieczne jest także, żeby psycholog, będąc na kierunku ogólnym zdecydował się w trakcie końcówki swoich studiów na odpowiedną specjalizację, która go ukierunkuje. Psychologiem ogólnie można zostać w ciągu pięciu lat studiów psychologicznych realizowanych na wyższych uczelniach. Czasami pojawia się natomiast opcja zrobienia studiów licencjackich i rozszerzenia następnie o studia magisterskie. W ten sposób mowa o studiach w systemie trzy plus dwa. Najczęściej jednakże w grę wchodzi wyłącznie kształcenie na kierunku jednolitych studiów magisterskich. Co można robić po zakończeniu nauki w tym wymiarze? Generalnie rzecz biorąc możliwości jest znacznie więcej niż się powszechnie wydaje. Niekoniecznie musimy być po prostu psychologiem. Możemy na przykład być nauczycielem, pedagogiem, coachem co jest teraz bardzo popularne, menadżerem i mentorem, trenerem intelektualnym itd.