Socjologia jest stawia na równi z psychologią, jeżeli chodzi o istotność tejże nauki w dziedzinie ogólnej wiedzy z zakresu nauk humanistycznych. Socjologia towarzyszy jednostkom od wielu stuleci a eksperci są zdania, że zrodziła się ona nawet w okresie starożytnej cywilizacji. Nauka ta ma mnóstwo rozlicznych cech i wielorakie funkcje.
Po pierwsze, jedną z najważniejszych funkcji socjologii jest socjografia. Termin socjografia odnosi się natomiast do synonimicznego określenia diagnostyka społeczna, co wiąże się z gromadzeniem różnorodnych danych statystycznych, jakie są potrzebne do badania zjawisk, stanów oraz postaw człowieka w wielorakich dziedzinach jego życia. Kluczowe w tym zakresie okazały się badania przeprowadzone przez Fryderyka Engelsa.
Były to badania z zakresu położenia w jakim znalazła się klasa robotnicza dawnej Wielkiej Brytanii. Zgłębianiem socjografii zajmuje się natomiast dziedzina wiedzy zwana socjologią diagnostyczną.
Inną ważną funkcją socjologii jest funkcja apologetyczna. Obejmuje ona zbieranie informacji socjologicznych po to, żeby móc przeanalizować rozmaite koncepcje, zbadań i wesprzeć instytucje i ich codzienne funkcjonowanie, sprawdzić sytuacje społeczne i postawy jednostek. W zasadzie w tym wymiarze socjologia była rozwijana zwłaszcza na obszarze III Rzeszy, ale też zasłynęły z tego rozmaite inne państwa w dawnych czasach. Na koniec jeszcze tak zwana funkcja socjotechniczna opierająca się na ocenie rozmaitych wartości oraz bodźców jakimi aktualnie kieruje się w różnych aspektach społeczeństwo.