Tego rodzaju dziedzina wiedzy humanistycznej wiąże się z psychologią, jaką działem bardzo obszernym, badającym zwłaszcza rolę jednostki ludzkiej w grupie. To, w jakiej grupie społecznej to już kwestia bardzo względna i ogólna – można mówić o grupie społecznej w postaci rodziny, ale tez miejsca pracy, grupie rówieśniczej uzależnionej od przedziału wiekowego, narodzie itd. Psychologia społeczna uchodzi za najbardziej szeroką odmianę psychologii. Opiera się na umiejscowieniu i roli jednostki w danej grupie. Ponadto, każdy psycholog społeczny stawia sobie za cel nadrzędny sprawdzanie, jakie zachodzą rozmaite zależności czy zjawiska społeczne w obrębie danej grupy społecznej.
W kontekście czysto naukowym natomiast, termin psychologii społecznej bazował na nieco innym pojęciu, a mianowicie psychologicznej analizie zjawisk społecznych. Takim terminem posłużył się psycholog Stefan Baley, który był ekspertem w dziedzinie psychologii społecznej w ogóle.
Z tą dziedziną powiązał on również naukę zwaną psychologią ewolucyjną. Na przestrzeni dekad psychologia społeczna uległa silnemu rozwinięciu i mocnemu przeobrażeniu. Konsekwencją tego stało się wyszczególnienie wielu rozmaitych nurtów w obrębie psychologii. Do tego warto wspomnieć o psychologii grupy, a mianowicie obejmuje ona rozwój, dynamikę, stereotypy, przekonania, postawy i zjawiska społeczne opierające się na kształtowaniu relacji między jednostkami. Kolejnym rodzajem zjawisk, jakie są badane w ramach psychologii społecznej są zjawiska interpersonalne. Mowa tu o tym, co stanowi odczucia, zachowania, postawy wynikające stricte z określonych relacji między ludźmi.