Zjawisko wypalenia zawodowego opiera się przede wszystkim na tym, że jednostka jest całkowicie wyczerpana swoją pracą, znużona, a zakres i natłok obowiązków ją przytłaczają. Dodatkowo, warto także wspomnieć o stresie wiążącym się ze wszystkimi wyżej wspomnianymi sytuacjami. Dystans to także jeden z istotnych symptomów wypalenia zawodowego.
Wypaleniem zawodowym określa się dolegliwość, która jest zaliczana w lampy przemysłowe led dziedzinie psychologii do chorób. Badania statystyczne ekspertów wskazują na to, że w naszym kraju na wypalenie zawodowe uskarża się ponad jedna czwarta ludzi będących zawodowo aktywnymi. Jakie jest na to skuteczne rozwiązanie i narzędzie pozwalające zlikwidować tego rodzaju stan odczuwany przez pokaźną grupę naszych rodaków? Na pewno nie wolno bagatelizować problemu. Ogólnie rzecz biorąc, wypalenie zawodowe to sytuacja, w jakiej nie chodzi o to, że ktoś jest znudzony swoją pracą czy też jak nierzadko się określa zbyt leniwy, żeby realizować swe codzienne obowiązki.
Nie chodzi o uchylanie się od pracy zawodowej, ale o niechęć silniejsza niż jednostka, która mimo wewnętrznej walki i tak odczuwa demotywację i nie potrafi zmobilizować się do pracy. Często zjawisko wypalenia zawodowego wiąże się także z chronicznym stresem. Do tego, wszystkie ewentualne porażki prowadzą automatycznie do kolejnego załamania psychicznego i niemożności podniesienia się, zwarcia do pracy i aktywnego działania. Proces wypalenia zawodowego najczęściej objawia się w trzech głównych stadiach. Mowa tu o wyczerpaniu, dystansie oraz bezsilności.